18. Petr Písařík (*1968) Tygr, 2013

mák, umělá hmota, sprej, plátno, 100 × 100 cm
sign. na rubu PISI 2013

200 000 Kč ~ 7 690 €

PROVENIENCE
Významná pražská soukromá sbírka.

Při studiu na pražské AVU prošel Petr Písařík ateliéry Milana Knížáka, Aleše Veselého i Stanislava Kolíbala. Upozornil na sebe počátkem devadesátých let jako člen tehdejší výtvarné skupiny Pondělí, která se už tehdy vymezovala vůči starší postmoderní generaci. Spolu ustavovali nejen novou představu o roli umělce v období přechodu od normalizačního socialismu. Věnovali se zdánlivě obyčejným věcem bezprostředního života a těm zůstal i nadále Písařík věrný. Inspiraci čerpá ze světa módního průmyslu, popkultury, designu a jejich pomíjivého půvabu; ve svých dílech kombinuje prvky nižší a vyšší kultury. Písařík často pracuje s nalezenými materiály zcela banálního všednodenního charakteru, neváhá použít odpadků či barevných flitrů a korálků. Nabízené plátno Tygr vzniklo z odkazu k tradičnímu asijskému umění. Písařík tentokrát sáhl k přírodnímu materiálu a malba je doplněna strukturou, kterou autor vytvořil z máku. Červené pečetní razítko navíc odkazuje k asijské tradici autorských a provenienčních značek, které běžně dekorují přední část díla. Díky svému eklektickému přístupu zůstává Písařík nadčasový. Galerie Rudolfinum Písaříkovi před dvěma lety uspořádala velkolepou výstavu Space Maker.