5. Svätopluk Mikyta (*1973), Tabuľa II, 2017

5.

Svätopluk Mikyta

(*1973)

Tabuľa II, 2017

kyanotypie, ruční papír, rám, sklo, 60 × 45 cm
sign. na rubu Svätopluk Mikyta “Tabuľa II.”

cianotipia, handmade paper, frame, glass, 60 x 45 cm

signed verso Svätopluk Mikyta “Tabuľa II.”

33 000 Kč ~ 1 320 €

Kyanotypie je fotografická technika, která vznikla v polovině 19. století (John Herschel 1842). Využívá fotocitlivosti železných solí. Výrazná Turnbullova nebo Berlínská modř vzniká sloučením solí v místech, která jsou osvícena, přičemž obraz vzniká přímo při expozici. Díla Svätopluka Mikyty mapují prostor Mikulovského zámku a odkazují v konceptuální rovině na akce a performance 70. a 80. let, tvorbu Dalibora Chatrného, Vladimíra Havlíka, Jiřího Valocha nebo Milana Grygara a Olgy Karlíkové.

Mikulovské sympozium, Mikulov 2017