Michal Ranný (1946–1981)/ Agrigento, 1977

Michal Ranný (1946–1981)
Agrigento, 1977

tuš, papír, pasparta, rám, sklo, 24,5 × 20 cm
datováno 28. VIII. 77. Agrigento?, sign. na rubu Michal Ranný,

9 000 Kč ~ 360 €

Michal Ranný vystudoval pražskou akademii u profesora Františka Jiroudka, avšak skutečným počátkem jeho tvůrčí etapy se stalo seznámení s Jiřím Johnem v roce 1967, kdy začal navštěvovat jeho večerní školu kresby aktu. Díky němu se seznámil také s Adrienou Šimotovou a Václavem Boštíkem. Velkým vzorem mu byl i Josef Šíma, se kterým se setkal v roce 1969 ve Francii. Inspirací mu byla krajina a její archetypy jako kámen, písek, horizont, díky zahraničním cestám do Itálie a Francie i pobřeží a moře. Od prvopočátku Ranného zajímala hmota, díky níž znázorňoval prostor a krajinné náměty; v sedmdesátých letech hmota ustupuje horizontálním rytmům, malířská forma se postupně blíží spíše znaku a směřuje ke geometrizujícímu pojetí krajiny. Soubor akvarelů a kvašů je typickou ukázkou projevu vynikajícího kreslíře a malíře, jehož tvorba byla velice náhle ukončena jeho předčasnou smrtí.