Jaroslav Panuška, Chalupa v Kavčinách

Jaroslav Panuška

(1872–1958)

Chalupa v Kavčinách

olej, plátno

60 × 69,8 cm

sign. PANUŠKA–, na rubu papírový štítek: Jaroslav Panuška * 3. 3. 1872 / Chalupa v Kavčinách

provenience
Významná soukromá sbírka české krajinomalby

Jaroslav Panuška vstoupil do povědomí široké veřejnosti především jako krajinář, malíř fantastických a strašidelných výjevů a kreslíř ilustrátor pohádkových příběhů. Patří k významným představitelům Mařákovy školy a české realistické krajinomalby. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (M. Pirner, J. Mařák), byl členem SVU Mánes a Jednoty umělců výtvarných. Mařákovský styl si sice podržel ještě v prvních letech po ukončení studia, ale v prvním desetiletí 20. století se jeho rukopis uvolňuje a paleta prosvětluje. Následně vzniká početná řada záznamů české krajiny, v nichž umělec zachycuje její proměny v denních i ročních dobách, světelné efekty východů či západů slunce, kontrast zasněžených ploch a tmavých kmenů stromů. Vzhledem k tomu, že autor svá díla téměř vůbec nedatoval, nebývá snadné časové zařazení jeho prací.

V letech 1912–1920 Panuška často maloval v Pojizeří, v oblasti mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem a kromě malebných krajinných scenérií Českého ráje vytvořil, inspirován archeologickými výzkumy, sérii obrazů ze slovanského dávnověku. Velká souborná výstava v Topičově salonu v roce 1919 představila bohatou žeň těchto tvůrčích pobytů a dvakrát (č. kat. 63. a 93.) se v soupisu uvádí obraz s názvem Chalupa v Kavčinách. Bohužel bez dalších údajů, které by umožnily jednoznačnou identifikaci. Lze tedy pouze předpokládat, byť se značnou mírou pravděpodobnosti, že hodnocený obraz je jedním z těchto dvou (oba byly shodně oceněny na 1600 korun). Dnes již neexistující osada Kavčiny nebo Kavčina byla součástí vesnice Dneboh pod vrchem Mužský u Mnichova Hradiště, kde Panuška obvykle bydlel. Osada, která čítala 11 domů, byla zničena sesuvem půdy v červnu 1926, předlohu díla tedy dnes už v reálu najít nelze. Malba sama s příznačným motivem tajuplné vodní hladiny nese ještě znatelný secesní nádech v jemně pastelovém koloritu, zároveň však je zde patrné autorovo zaujetí hrou světel a stínů na sluncem ozářených plochách. Její vznik je možno klást přibližně do doby kolem poloviny druhého desetiletí 20. století.

PhDr. Kateřina Svobodová

Chalet in Kavčiny

oil on canvas

60 × 69,8 cm

signed PANUŠKA–, paper label „Jaroslav Panuška * 3. 3. 1872 / Chalupa v Kavčinách“ on the reverse

Chalett in Kavčiny

oil, canvas, 60 × 69,8 cm
signed PANUŠKA–, paper label: Jaroslav Panuška /
Chalupa v Kavčinách on the reverse

provenance
Important privat collection of Czech landscape