Břetislav Malý (*1985)/ Sekvence žluté barvy, 2017

Břetislav Malý (*1985)
Sekvence žluté barvy, 2017

olej, plátno, 60 × 120 cm
sign. na rubu Břetislav Malý  v roce 2017

Geometrické konstrukce, barevné koncepty, převrácení subjektu, estetické expedice za obrazy a mimo obraz, filozofické aspekty barvy, to všechno jsou premisy, se kterými Břetislav počítá. Tohoto absolventa brněnské FaVU v ateliérech Petra Veselého a Tomáše Lahody (studoval v letech 2006 až 2012, v současné době je zde asistentem v ateliéru Petra Kvíčaly) fascinují fyzické jevy, které souvisejí s hmotnou podstatou malířství a se vztahem obrazu k prostoru. Zkoumání barvy a jejích optických, fyzikálních a filozofických aspektů se stalo rozhodným impulsem jeho malování. Je víc než zajímavé komparovat Malého práce s malířskými tendencemi druhé poloviny šedesátých a zejména sedmdesátých let, ale i dalších desetiletí, kdy se pracovalo s různě strukturovanou monochromatickou malbou, v konkrétním výstavním případě s povrchově živou malbou Tomase Rajlicha. Vedle toho ovšem můžeme u Malého přemýšlet v postmoderních kategoriích konstrukce a dekonstrukce, které můžeme pojímat jak instrumentálně, tak ve strukturálně-filozofickém smyslu slova.

– Martin Dostál