Břetislav Malý (*1985)/ L. W. vypustil draka, 2017

Břetislav Malý (*1985)
L. W. vypustil draka, 2017

olej, plátno, 110 x 80 cm

sign. na rubu Břetislav Malý „L. W. vypustil draka“ v roce 2017

55 000 Kč

Barevnost obrazu se v závislosti na světle a úhlu pohledu mění od tmavě modré po tmavě zelenou.

Geometrické konstrukce, barevné koncepty, převrácení subjektu, estetické expedice za obrazy a mimo obraz, filozofické aspekty barvy, to všechno jsou premisy, se kterými Břetislav počítá. Tohoto absolventa brněnské FaVU v ateliérech Petra Veselého a Tomáše Lahody (studoval v letech 2006 až 2012, v současné době je zde asistentem v ateliéru Petra Kvíčaly) fascinují fyzické jevy, které souvisejí s hmotnou podstatou malířství a se vztahem obrazu k prostoru. Zkoumání barvy a jejích optických, fyzikálních a filozofických aspektů se stalo rozhodným impulsem jeho malování. Je víc než zajímavé komparovat Malého práce s malířskými tendencemi druhé poloviny šedesátých a zejména sedmdesátých let, ale i dalších desetiletí, kdy se pracovalo s různě strukturovanou monochromatickou malbou, v konkrétním výstavním případě s povrchově živou malbou Tomase Rajlicha. Vedle toho ovšem můžeme u Malého přemýšlet v postmoderních kategoriích konstrukce a dekonstrukce, které můžeme pojímat jak instrumentálně, tak ve strukturálně-filozofickém smyslu slova.

– Martin Dostál