Marie Blabolilová (*1948), Chodba, 1978

Marie Blabolilová (*1948)
Chodba, 1978

vaječná tempera, plátno, rám, 110 × 80 cm
sign. na rubu MB 78

Marie Blabolilová se narodila v Praze v roce 1948. Během studií na pražské AVU zažila normalizaci. Její velkou oporou v těchto letech jí byl pedagog Jiří John (1923–1972), ačkoliv jen nakrátko. Přesto zanechalo jejich setkání v její tvorbě silnou stopu. Nelehká a tísnivá doba zřejmě způsobila i to, že malířka vytvářela a vytváří na svých obrazech tichý introvertní svět bez lidí, jejich moci a prázdných gest. Svět věcí, ať už jsou to křesla, zákoutí se stolem a hrnkem nebo dveřmi, však nepostrádá lidské teplo a lidsky bezpečné prostředí ve své jednoduchosti, tiché skromnosti, pokorné existenci.

Obraz Marie Blabolilové „Dveře“ ze sedmdesátých let 20. století je malbou, která obsahuje všechny tyto roviny. Jsou vstupem do osobního světa křehké intimity a ticha, jež je hlavním atributem tvorby této malířky. Marie Blabolilová ve své malbě uplatňuje své grafické vidění. Obraz je namalován vaječnou temperou, je typický svou tajemnou atmosférou, kterou dotváří nažloutlé osvětlení žárovky na chodbě. Dveře jsou vstupní a sousedí s dalšími dveřmi. Mlčenlivá koexistence tajemství a intimity. Tlumené odstíny barev zrcadlí odraz doby.teré v některých případech připomínají kosmické struktury.