9. Vendula Chalánková (*1981), Spotřebitelův betlém, ze série Vánoce znáte z TV reklamy, 2001

9. Vendula Chalánková (*1981)
Spotřebitelův betlém, ze série Vánoce znáte z TV reklamy, 2001

 

obaly výrobků, překližka, 11,5 × 35 × 37 cm
sign. Vendula Chalánková 2001

 

55 000 Kč ~ 2 200 €

 

Vánoce znáte z TV reklamy

Betlém patří do série Vánoce znáte z TV reklamy. Betlém, který se u nás vždy ocital pod stromečkem, byl celý papírový a rozkládací. Bylo na něm spíš město Praha než Judské město Betlém. Pak se někde (asi v časopise ABC, ale o tom pochybuji) objevil betlém Josefa Lady jako vystřihovánka. Jednotlivé figurky se vystřihly, dole trochu zahnuly a lepily. Lepili jsme je s tatínkem v dílně na dřevěnou překližku.

Spotřebitelův betlém je tedy takovou reminiscencí. Na dřevěnou desku jsem ulepila Svatý výjev, kde jsou zastoupeni všichni důležití, a je počítáno s tím, že se můžou rok co rok dolepovat další – zrovna aktuální na konzumentském trhu.

Základ mělo tvořit okaté miminko z plenek. To ovšem nahradilo stejně roztomilé robátko ze zásypu. Nad ním se ve skoku rozpíná Josef jako Palmex man a Maria je z kuliček do polévky. Nad ně jsem ulepila kometu z kolekce Orion. Ježíška zdobí svatozář z piškotů, kde je nápis: Zlatou barvu zkontrolujte sami! Okolo jsou zástupy kraviček ze dvou krabic od mléka. Tři králové jsou Král sýrů Hermelín, Prince ze sušenek a černý král vzadu na velbloudovi ze sezamových plátků. Nesou zlato z pracího prášku, kde se sypou korunky nad nápisem Ušetříte! Myrha a kadidlo absentují, protože je na žádném výrobku lákavě vyobrazeny nenajdeme.

Dalšími důležitými figurkami jsou koledníci: panenka z másla Rama, dáma s dortem ze šlehačky, selka s krávou z Balkánského sýru, Kapitán Flint z tyčinky Flint, černoušek s kávou z čokolády Kofila a běžící koledník sportovec z müsli tyčinky.

Atmosféru dotváří městečko a velbloud z cigaret Camel, palmičky z čokolád Margot a Bounty a hory z Tatranek Opavia. Přinesené dary pak tvoří ovoce z bonbónů a ovoce z müsli. Z čokolády Kinder je zde zastoupeno vědro s mlékem a obilnými klasy. Betlém doplňují krávy, které měly dýchat na Ježíška, aby mu bylo teplo. U mě jsou to krávy Veselá kráva a Milka.

– Vendula Chalánková