88. Jan Koblasa (1932–2017), Traviata, 2008

88. Jan Koblasa (1932–2017)
Traviata, 2008

bronz 1/2, výška 34 cm, délka 41 cm
sign. autorskou značkou 1/2

22 000 Kč ~ 880 €

Jan Koblasa, Velký výstup, Galerie Brno, Brno 2011.

PROVENIENCE
Sbírka významného brněnského historika umění, získáno z ateliéru autora.

Jan Koblasa byl po celý život fascinován hudbou a divadlem. Tyto umělecké kategorie se jako červená nit vinou jeho sochařskou tvorbou od šedesátých let 20. století až po závěrečné období. Vedle expresivních soch Punkových hudebníků, z nichž cítíme sílu rebelství a věčného mládí, vznikaly i lyričtější plastiky z oblasti vážné hudby a baletu. Bronzová socha La Traviata ztvárňuje světově známou operu, kterou napsal Giuseppe Verdi na námět Dumasova románu Dáma s kaméliemi. Hlavní hrdinka, kurtizána Violetta, je zde pojata jako tragická postava vzbuzující lítost, ale i jako ikonická žena hodná úcty a obdivu. Její éterická postava s andělskými křídly ve vzepjatém postoji a zakloněnou hlavou jako by předjímala tragický osud – smrt v momentě, kdy poznává, že by měla pro koho žít. Sílu tohoto okamžiku Koblasa vtiskl do ostře až surově sekaných gest, jejichž expresivitu završil dynamickou konturou celého výjevu. Volbou bronzu – klasického materiálu – s nímž umělec nakládal neklasicky, jakoby skulplurálně, vdechnul scéně živost, aniž by jakkoliv ubral na její vážnosti a noblese. La Traviata exemplárně odráží umělcův originální a zcela svobodný přístup k sochařskému vyjadřování, díky kterému řadíme Jana Koblasu k našim největším sochařům.