86. Milan Salák (*1973), Modul, 2008

akryl, plátno, obvod 400 cm
sign. na rubu SALÁK 08 “MODUL”,

85 000 Kč

Milan Salák, Wannieck Gallery, Galerie za stěnou, Brno 2009.
Milan Salák: Fragmenty, Karlín Studios, Praha 2010.

Milan Salák: Zem zelená (katalog výstavy), Praha: PPF ART, Galerie České pojišťovny 2008.

Milan Salák patří mezi umělce, kteří se výrazným způsobem prosadili v 90. letech. V několika jeho malířských cyklech se projevuje autorova vášeň k aviatice. Rozmanitý soubor Lozenge asociuje maskovací plátna, která za první světové války používalo vojenské letectvo.

„Vzory maskovacích látek jsou vždy více či méně stylizované krajinné struktury. Optické zákonitosti, postupy, poznatky, kterých je používáno při navrhování maskovacích vzorů, jsou tytéž, se kterými pracuje každý, kdo se zabývá malbou krajiny. Uvedené problematiky jsem se přímo dotýkal již v sériích ‚Krajiny-mapy‘ a ‚Lozenge‘ a o kamufláži jsem několikrát přednášel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové – což samo o sobě ale neznamená, že informace, které jsem nashromáždil, a zkušenosti, ke kterým jsem se dobral, mají nějaký speciální význam. Stejně tak nevím, jestli nepravoúhlé khaki formáty přesně zapadají do kategorie ‚krajinomalba‘. Zemzelené břečky mám ale v ateliéru ještě dost…“

Milan Salák, 11 srpna 2008, Zem zelená (katalog výstavy), Praha: PPF ART, Galerie České pojišťovny 2008.