Jaroslav Vožniak (1933–2005), Božská komedie, 1993

Jaroslav Vožniak (1933–2005)

Božská komedie, 1993

lité laky, sololit, rám, 50 × 60 cm
sign. na rubu Jaroslav Vožniak 1993

29 000 Kč

Tvorba Jaroslava Vožniaka začala vynikat v českém nezávislém umění již na sklonku padesátých let, kdy absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a AVU. V roce 1957 se Vožniak připojil k neodadaistickému sdružení Šmidrů (Jan Koblasa, Karel Nepraš, Bedřich Dlouhý), skupině umělců, kteří se snažili vymezovat vůči tehdejší nepříznivé době. Na začátku šedesátých let se skupina samovolně rozpadla a Vožniakova tvorba prochází do konce osmdesátých let různými stadii vývoje od informelní abstrakce či surrealismu přes dada k fantasknímu hyperrealismu. V roce 1968 se mimo jiné účastní i významné světové výstavy umění ve švédském Stockholmu. Nabízený obraz Božská komedie ze sbírky V. P. patří do skupiny tzv. litých laků, které vznikají od roku 1989 a odkazují na pollockovskou abstrakci.

provenience
Sbírka Vojtěcha Petratura.