83. Petr Kvíčala (*1960), № 9, 1999

83. Petr Kvíčala (*1960)
№ 9, 1999

akryl, plátno, 82 × 86 cm
sign. Petr Kvíčala № 9 1999, na rubu autorská značka № 9 1999

210 000 Kč ~ 8 400 €

Obraz Petra Kvíčaly pochází ze série, ve které autor pomocí barevných vln (jejich zvětšováním, prolínáním a střetáváním) vytváří zdání prostoru. Autor zde zkoumá ornamentalitu liniové skladby a klade důraz na procesualitu při jejím vznikání. Při vzniku ornamentu si velmi přesně uvědomuje, že je to nekončící linie, bez existujícího středu.

Ornament měl vždy funkci zdobnou, ale jeho další funkce, nacházející se spíše v rovině symbolické, znamenala i vzdávat úctu. Umělec Petr Kvíčala svým nevyčerpávajícím způsobem připomíná tyto funkce obě. Jeho způsob práce s barevnou linií jako by neměl viditelného konce.

„Může se proměňovat a rozvíjet, ale vždy vznikne další opakující se vzorec.“
Petr Kvičala, červenec 1984 až únor 2006