79. ČESTMÍR JANOŠEK (1935–2019) BEZ NÁZVU, 1958

olej, plátno, 50 × 40 cm
sign. na rubu JANOŠEK 58

18 000 Kč ~ 670 €

Čestmír Janošek byl český malíř, tvůrce objektů, instalací a grafik. Ve skličující době – v padesátých a šedesátých letech – vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 1968 emigroval se svou ženou do Německa. Velký vliv mělo na Janoška jeho přátelství s Vladimírem Boudníkem a přátelské vztahy s umělci okruhu nonkonformních, neoficiálních výstav, tzv. Konfrontací.

Janoškovy první obrazy zachycují krajinné motivy nebo pohledy do ulic malované v duchu realismu, avšak magického s výraznými rysy exprese. Kolem roku 1957 prošel Janošek lekcemi kubistické stylizace. Jako pro mnoho umělců pro něj byl zlomový rok 1958. Po úspěšné prezentaci naší země na EXPO 58 v Bruselu se do tvorby mnoha umělců vlil nový impuls obracející pozornost k abstrakci. Janoškova tvorba v letech 1958–1962 vycházela z informelní gestické malby. V té době se také pustil do různých materiálových a procesuálních experimentů, jako bylo používání sazí či přírodních vlivů při tvorbě kreseb a maleb.