Luděk Rathouský (*1976) Ukřižování, 2011

Luděk Rathouský

(*1976)

Ukřižování, 2011

kombinovaná technika, plátno, 75 × 61 cm
sign. na rubu Rathouský 2011

mixed media, canvas, 75 x 61 cm

signed verso Rathouský 2011

70 000 Kč ~ 2 800 €

Malbě starými malířskými válečky, používanými k výzdobě interiérů, se Rathouský věnuje již několik let. Válečkové vzory jsou samy o sobě nečekaně výtvarně účinné. Prosté motivy, od opakování jednoduchých rostlinných ornamentů až po kubistické či surrealistické formy, přenesením z interiérových dekorací na plátno nabývají estetické samostatnosti a svébytných významů. Od začátku roku 2010 Rathouský začal využívat válečkové motivy v abstraktních malbách krabic, v nichž jednoduchost námětu a malířského provedení kontrastuje se skrytými obsahy a myšlenkovými strukturami. Velmi brzy si povšiml podobnosti válečkových vzorů na barevných pozadích s gotickými brokáty a vzory zlatých puncování deskových obrazů a sérii nazval Obalová gotika. V následném studiu gotických deskových obrazů nalezl silnou inspiraci zejména v jednom z nejvýznamnějších malířských děl českého středověku, tzv. Vyšebrodském oltáři. Studium deskových maleb vyústilo do širokého cyklu Nový obsah starých mistrů, kde se na Rathouského plátně potkává volná kompoziční abstrakce vycházející z dané historické předlohy, plastická apropriace bytových dekorativních vzorů z druhé poloviny dvacátého století a konkrétní citace vybraných tělesných detailů, opět dle deskových obrazů z druhé poloviny 14. století.