52. NATALIE TEPEROVÁ (*1997) KABÁTOHÁBIT, 2020

olej, plátno, 260 × 175 cm
sign. na rubu N

30 000 Kč ~ 1 110 €

Dílo bude vystaveno pouze na pražské předaukční výstavě.

Samotný název práce otevírá škálu možností interpretace. Kabát vnímáme především utilitárně̌, jako něco, co si můžeme obléknout, co nás ochrání před chladem, zatímco hábit odkazuje spíš na duchovní nebo symbolickou rovinu zahalování. Jestliže se dřívější obrazy, které vycházely z tradice závěsného obrazu, opíraly o zvládnutí (tedy ovládnutí) tohoto média autorkou, v současné práci hovoří o ‚spolupráci s malbou‘. Tak jako se v historii malíři inspirovali skvrnami, otisky na stěnách, nechává se Natálie nyní vést tím, co se lněným plátnem udělají procesy máčení, ždímání, vysychání. Dostává se tak k pojmům záhyb, draperie, které jsou důležité nejen pro tradici umění, ale také filosofii (Deleuze). Upozorňovala jsem na velmi inspirativní knihu Ninfa moderna s podtitulem Esej o spadlé draperii od Georgese Didi-Hubermana, která nás muže navést na ctění v souvislosti s ostatkem, ale také třeba módou, veteší, útrobami napříč̌ dějinami umění. V jejich kontextu píše také o neuvědomělých genealogiích.

• Doc. MgA. Barbora Klímová, Art.D.  (fragment z posudku bakalářské práce)