Jiří David (*1956), Tvář, 1990

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Jiří David (*1956)
Tvář, 1990

olej, vosk, kov, plexisklo, plátno na dřevěné desce, 65 × 50 cm
sign. na rubu J. DAVID 90 „TVÁŘ“ (FACE)

Jiří David je už více než tři desetiletí klíčovou osobností české scény. Jako jeden z mála ze své generace má i nezpochybnitelné mezinárodní renomé, což se prokázalo dobrým přijetím jeho díla na Benátském bienále 2015, kde se prezentoval v Česko-slovenském pavilonu. S Itálií je ostatně spjata řada jeho děl z počátku devadesátých let, která vznikla v této jihoevropské zemi nebo pro tamní výstavní akce. David se v Itálii sběratelsky dobře zabydlel, zejména po úspěšné účasti na Bienále v Benátkách v roce 1990. Z Itálie také pochází Davidova asamblážová práce z počátku devadesátých let, svého druhu unikát, který doprovázel sérii kožených prostřelovaných obrazů-objektů z téže doby. Asambláž jako technika provází Davida od jeho nejranějších prací, pravidelně se v jeho tvorbě objevuje, včetně recentního díla. Asambláž umožňuje Davidovi rozvíjet strategii vícevrstevnaté ikonografie, mísící privátní vstupy se společenskými či s odkazy na historii umění. Davidovou intencí je fragmentovat tuto realitu a současně z ní podobně rozrušeným způsobem sestavovat svá díla. Míra jejich srozumitelnosti počítá s otevřenou percepcí diváka, který má možnost mentálně dotvořit kontext prací na základě svých osobních zkušeností, znalostí a citu. Důležitým aspektem Davidovy práce je také permanentní snaha rozrušovat ustálené estetické parametry, a to jak v osobní, tak v obecné rovině. Všechny tyto aspekty plnou měrou naplňuje právě asambláž z vrcholného období umělcova díla.

Martin Dostál