PETR PÍSAŘÍK (*1968) BEZ NÁZVU, 2014

kombinovaná technika, plátno, 90 × 120 cm
sign. na rubu PISI 14

Petr Písařík – Space Maker, Galerie Rudolfinum, Praha 2018

PROVENIENCE

Při studiu na pražské AVU prošel Petr Písařík ateliéry Milana Knížáka, Aleše Veselého i Stanislava Kolíbala. Upozornil na sebe počátkem devadesátých let jako člen tehdejší výtvarné skupiny Pondělí, která se už tehdy vymezovala vůči starší postmoderní generaci. Spolu ustavovali nejen novou představu o roli umělce v období přechodu od normalizačního socialismu. Věnovali se zdánlivě obyčejným věcem bezprostředního života a těm zůstal i nadále Písařík věrný. Inspiraci čerpá ze světa módního průmyslu, popkultury, designu a jejich pomíjivého půvabu; ve svých dílech kombinuje prvky nižší a vyšší kultury. Písařík často pracuje s nalezenými materiály zcela banálního všednodenního charakteru, neváhá použít odpadků či barevných flitrů. Díky svému eklektickému přístupu zůstává Písařík nadčasový. Galerie Rudolfinum Písaříkovi před dvěma lety uspořádala velkolepou výstavu Space Maker.