Václav Stratil (*1950), Bol som slavnej, 2003

Václav Stratil

(*1950)

Bol som slavnej, 2003

olej na plátně, 199 × 205 cm
sign. Děda

oil on canvas, 199 × 205 cm

signed Děda

U koho jsou, Galerie Brno, 2008

Malířská tvorba Václava Stratila je stavěna na konceptuálních základech. Vychází jednak z minimalistických a poetických velkoformátových černých kreseb z 80. let, ve kterých se velice často vyskytují znaky nebo slova. Na druhé straně je zde jasný odkaz na Stratilovu druhou polohu performera (Řeholní pacient 1991). Cyklus textových obrazů namalovaný po roce 2003 často pracuje s čistým faktem, názorem nebo myšlenou namalovanou (napsanou) na plátno (Nižší forma malby je podmalba, Moje duše, Nejhorší je když to co ti jde nejlíp je blbě!!!, Jsem sám a mám absťák). Jedná se o osobní zkušenost, hledání odpovědí na společenské i duchovní otázky, ve kterém nechybí humor a které je často podepsáno různými alter egy – Děda, Miloš, Docent. Obraz Bol som slavnej patří mezi monumentální díla vytvořená na začátku této tvůrčí etapy a může být zamyšlením nad vlastní podstatou, nebo za života úsměvným epitafem.
Podle obrazu byl pojmenován galavečer Václava Stratila, vyhlášení Ceny Michala Ranného za rok 2014 v Moravské galerii v Brně.

Tags
Vaclav Stratil