115. ALEŠ ZAPLETAL (*1990), NATIONAL PARK — Z CYKLU SOMATERRA, 2019

vajíčková tempera, plátno, 115 × 90 cm
sign. na rubu ALEŠ ZAPLETAL, 2019

42 000 Kč

Aleš Zapletal studoval na FaVU VUT v Brně a v ateliéru Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kterou dokončil v roce 2016. Ve své převážně malířské tvorbě kritickým způsobem propojuje rozdílné kulturní a historické kontexty. Jeho obrazy a instalace z posledních let mohou být chápány jako vyprávění o lidské práci a jejím působení na planetu Zemi. Důležitým inspiračním zdrojem pro něj je naivní umění a jeho konfrontace s vývojem současného digitálního zobrazování. Cyklus Somaterra mapuje jeden z územních celků imaginární říše, kte-rou Aleš Zapletal ve své tvorbě systematicky „poznává“ od roku 2016. Území Somaterry je plochou opanovanou hedonistickými institucemi, tvarovanými z fragmentů zobrazení lidského těla. Zkreslené vzpomínky na jogínské ásany a další archetypální gesta jsou formalizovány v návrzích imaginárních monumentů a v procesu malby zanášeny do mapy území. Tvorbu komplexního obrazového světa, plného opuštěných lidských arte-faktů, Zapletal rozvíjí od roku 2016, paralelně se svým doktorandským pro-jektem, zabývajícím se grafickými vizualizacemi současného filozofického materialismu. Rozsáhlý malířský celek není jen hledáním limitů obrazové „světatvorby“, ale také meditací o budoucnosti lidské krajiny.