10. MICHAL PĚCHOUČEK (*1973), PORT LOUISE — Z CYKLU ŠKOLNÍ LOĎ, 2011

akryl, plátno, 40 × 30 cm
sign. na rubu Michal Pěchouček Port Louise 2011 #8, přiložen certifikát autenticity

38 000 Kč

Školní loď, Chemistry Gallery, Praha 2013.

Srov.: Martin Mazanec, Michal Pěchouček: Michal Pěchouček Studio, Olomouc: Pastiche Filmz o. s. 2013, obrazová příloha.

Soubor obrazů s názvem Školní loď Michala Pěchoučka po technické stránce volně navazuje na šité obrazy z cyklu Time for Bed. Tematikou je zde ovšem plachtoví jednotlivých lodí – plachetnic. Autor čerpá z cest po Bretani a navazuje na malířskou tradici meziválečné avantgardy, konkrétně na dílo Jana Zrzavého, pro autora “kus živé a inspirativní historie”. Obrazy jsou inspirovány detaily plachtoví; i když zdánlivě působí jako geometrické abstrakce, jsou však spíše realistickou malbou provedenou zcela automním a originálním způsobem. Názvy děl kopírují pojmenování jednotlivých lodí. Obrazy z cyklu Školní loď jsou zastoupeny ve významných soukromých sbírkách i státních institucích (Moravská galerie v Brně). Nabízená plátna jsou ojedinělá svým komorním formátem.