Martin Mainer (*1959), Armádní sex, 1983–1984

Martin Mainer (*1959)
Armádní sex, 1983–1984

olej, sprej, plátno, 100 × 140 cm
sign. na rubu ARMÁDNÍ SEX MAINER 1983–4

344 400 Kč

včetně aukční provize

Obraz Armádní sex patří mezi prvopočátky tvorby Martina Mainera, svébytného malíře, který svoji uměleckou dráhu započal na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Mainer, ovlivněný tvorbou Edvarda Muncha a Jiřího Načeradského, nastupuje v roce 1981 na pražskou akademii k prof. Arnoštu Paderlíkovi, kde jeho výrazná gestická a expresivní malba, odkloněná od oficiální estetiky tehdejší školy, vyvolává okamžitý rozruch a kvůli možné propagaci americké pornografie (obrazy Ursula Andress, Meine Haut ist mein Kapital) i návrh na jeho vyloučení.

Armádní sex byl poprvé vystaven na první ze šesti Konfrontací, které se konaly v ateliéru Jiřího Davida v roce 1984. Námětem a inspirací mu bylo prostředí vojenské katedry, čmáranice na zdech i vzkazy na veřejných záchodcích. V obraze je cítit kritika, zároveň však humor, nadsázka i ironie. Motivy vojáků prolnutých samopaly a přetvořených do tvaru slepice s všudypřítomným výkřikem TATATATATA… Bravurně a lehce namalovaný obraz je současně záznamem tehdejší těžké doby.

Dušan Brozman, Martin Mainer, Zámek Týnec ve spolupráci s Galerií Klatovy/Klenová a nakladatelství Arbor vitae 2007, s. 26.
Richard Adam, 1984–1995. Česká malba generace 80. let, Brno: Wannieck Gallery 2010, s. 161.

Konfrontace I, ateliér Jiřího Davida, Praha 1984.