1. Martin Mainer (*1959), Armádní sex, 1983–1984

1. Martin Mainer (*1959)
Armádní sex, 1983–1984

olej, sprej, plátno, 100 × 140 cm
sign. na rubu ARMÁDNÍ SEX MAINER 1983–4

280 000 Kč ~ 11 200 €

Obraz Armádní sex patří mezi prvopočátky tvorby Martina Mainera, svébytného malíře, který svoji uměleckou dráhu započal na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Mainer, ovlivněný tvorbou Edvarda Muncha a Jiřího Načeradského, nastupuje v roce 1981 na pražskou akademii k prof. Arnoštu Paderlíkovi, kde jeho výrazná gestická a expresivní malba, odkloněná od oficiální estetiky tehdejší školy, vyvolává okamžitý rozruch a kvůli možné propagaci americké pornografie (obrazy Ursula Andress, Meine Haut ist mein Kapital) i návrh na jeho vyloučení.

Armádní sex byl poprvé vystaven na první ze šesti Konfrontací, které se konaly v ateliéru Jiřího Davida v roce 1984. Námětem a inspirací mu bylo prostředí vojenské katedry, čmáranice na zdech i vzkazy na veřejných záchodcích. V obraze je cítit kritika, zároveň však humor, nadsázka i ironie. Motivy vojáků prolnutých samopaly a přetvořených do tvaru slepice s všudypřítomným výkřikem TATATATATA… Bravurně a lehce namalovaný obraz je současně záznamem tehdejší těžké doby.

Dušan Brozman, Martin Mainer, Zámek Týnec ve spolupráci s Galerií Klatovy/Klenová a nakladatelství Arbor vitae 2007, s. 26.
Richard Adam, 1984–1995. Česká malba generace 80. let, Brno: Wannieck Gallery 2010, s. 161.

Konfrontace I, ateliér Jiřího Davida, Praha 1984.